Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Aktuality

Poslední zvonění

Kateřina Ezechiášová (30.06.2021)

9.A 9.B


Ve středu, 30. června, se žáci devátých ročníků postarali o poslední zvonění. A je třeba říci, že přichystali originální průvod. A byl to celkově krásný slavnostní den - vysvědčení bylo rozdáno a školou se rozléhala radostná nálada a i trocha nostalgie. A ještě teď, v 10:30, je ze tříd devátých ročníků slyšet potlesk a jásot: i loučení je taková oslava - vždyť bez konců by nebylo nových začátků. Naši milí deváťáci, vykročte do světa tou správnou nohou, s úsměvem na tváři a vírou v srdci. Rozprostírá se před Vámi tolik nádherných životních cest. I když se teď rozcházíte, máte mnoho společných vzpomínek, které Vás budou již navždy hřát.Prague de demain

Kateřina Tschornová (02.07.2021)

Prague de demain 1


PRAHA ZÍTRA je název celoročního projektu, kterému se věnovali všichni francouzštináři ZŠSV (1. a 2. stupeň) s rodilou mluvčí Violette. Dle úrovně francouzštiny se učili slovní zásobu související s městem, na to navazující gramatiku, pracovali s různými literárními styly.  Učili se, hráli si, vybírali si oblíbená místa v Praze, vymýšleli postavy, které tam žijí či se tam ocitnou a příběh, který prožijí. Děti daly prostor fantazii a výsledkem je mapa Prahy pokrytá příběhy, které by se mohly v Praze v budoucnu odehrát.


Děti pracovaly fantasticky a neúnavně i během online výuky a Violette s nimi udělala obrovský kus práce. MERCI BEAUCOUP, VIOLETTE. BON TRAVAIlL! Violette při své práci na ZŠSV vyšla ze svých projektů, které realizuje ve Francii. Violette je filmařka a zde je odkaz na její tvorbu. Tady je také ještě odkaz na stránky francouzského jazyka.

(Za výtvarnou realizaci projetku vděčíme francouzštinářům z 9.A.)


Prague de demain 2


Společný výlet 6.B, 1.A a 1.B do Divoké Šárky

Kateřina Ezechiášová (28.06.2021)

Divoká Šárka 1


Poslední pondělní den v tomto školním roce byl pro žáky z 6.B nevšední. Jednak již neprobíhala výuka podle rozvrhu hodin, ale i přesto se mnoho naučili - začalo to tím, že už ví, kde je Divoká Šárka a jak tam dojet, protože téměř každý obdivoval tuto nádhernou přírodní rezervaci a rád by se sem vracel. Dále si žáci 6.B připravili úkoly a jednotlivá stanoviště pro žáky z 1.A a z 1.B, kteří za námi se svými třídními paní učitelkami a asistentkami dojeli, aby si užili pestrý a zábavný program pod vedením starších spolužáků. A nutno dodat, že se akce v Divoké Šárce všem líbila (největší úspěch měly úkoly sestávající z vyzutí z bot a přebrodění potoka...)! Po společně stráveném dopoledni se cesty žáků rozdělily - a pro třídu 6.B pan učitel Vítek Zeman na závěr přichystal osvěžující překvapení: zmrzlinu ve vyhlášené cukrárně Angelato. A pondělí bylo zakončeno sladkým úsměvem. :)


Divoká Šárka 2


Výlet do Olomouce

Stáňa Šimková (26.06.2021)

V sobotu 26. 6. 2021 vyjeli žáci školy v doprovodu otce Benedikta, sestry Veroniky a paní učitelky Stáni Leo expresem směr Olomouc. Byl to druhý výlet v rámci projektu Grantys „Poznáváme poutní místa Čech a Moravy I.", s finanční podporou MČ Prahy 1 - Podpora využití volného času dětí a mládeže na území MČ Praha 1 v roce 2021. Prohlídku Olomouce jsme zahájili u ZŠ sv. Voršily, kde jsme pozdravili sestru Bernardettu, která řadu výletníků dříve učila náboženství v naší škole v Praze. Olomouc nás překvapila svou historií – prohlédli jsme si katedrálu sv. Václava, kde jsme potkali bývalého žáka ZŠ sv. Voršily, který byl právě ten den vysvěcen na kněze a dostali jsme od něho novokněžské požehnání. Dozvěděli jsme se hodně o historii Olomouce, zaujalo nás náměstí, orloj, dominikánský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Občerstvení (včetně zmrzliny) a milé uvítání nám připravily sestry z řádu sv. Františka, které v Olomouci působí. Naše 9 km putování po Olomouci jsme zakončili na vlakovém nádraží a RegioJetem se vraceli zpět do Prahy.


Výlet do Olomouce 1 Výlet do Olomouce 2


St Ursula’s Scrabble Cup 2021

Věra Žádníková (25.06.2021)

Vítězové Scrabble Cup 2021


Po roční odmlce probíhal od 23. června do 25. června již 6. ročník v anglické hře scrabble St Ursula’s Scrabble Cup. Byla radost pozorovat jednotlivé dvojice, jak se snaží vymyslet anglická slova, vydedukovat český překlad z anglického výkladu ve výkladovém slovníku a zahrát co nejlépe. Soutěžilo se nejen o nejlepší součet 2+1 her, ale i o nejlepší tah. Tím bylo slovíčko QU(E)UE za 39 bodů od Báry a Amálky z 9.A. Pohár si odnáší Pavel a Matouš, rovněž z 9.A, za celkový součet 311 bodů.


Děkuji všem organizačním asistentům, soutěžícím a výhercům za zdárný průběh soutěže. Všichni se již těšíme na příští ročník!


Scrabble Cup 2021