Sestry voršilky

Voršilské školy

Serviam

Mateřská škola sv. Voršily v Praze

Ostrovní 11, 110 00 Praha 1

www.mssvvorsily.cz

 

Základní škola sv. Voršily v Olomouci

Aksamitova 6, 779 00 Olomouc

www.zcsol.cz

 

Aktuality

Vánoční polena jedna báseň

Kateřina Tschornová (17.12.2021)

Buche 1


Vánoční poleno (la Bûche de Noël) je tradiční francouzský dezert. Podává se po štědrovečerní večeři, ale původně se opravdu pálilo dubové poleno v krbu a když vydrželo hořet až do rána, znamenalo to pro rodinu štěstí a ochranu života po celý rok. Ve 20. století se poleno začalo péci a zdobit. A my jsme si polena neboli klády ve škole také upekli a francouzštináři 6.AB, 7.AB a 8.AB je ozdobili úplně profesionálně a svá cukrářská umělecká díla prodávali na předvánoční školní akci. Díky tomuto projektu zprostředkovávají francouzské tradice. A jak známo, láska prochází i žaludkem.
Milujeme poleno, milujeme francouzštinu. :)


Buche 2   Buche 3


Buche 4


Buche 5


Podivuhodné putování 4.A do Betléma

Barbora Patoková (13.12.2021)

Podivuhodné putování 1


Je všední den jako každý jiný a do 4.A vchází sestra Anděla. V rukou nese knížku, andělské poselství. Od toho okamžiku se den po dni vydáváme s Elisabet a jejími spolupoutníky za malým jehňátkem, které jeho nožky vedou pevným krokem z obchodního domu do Betléma. Na cestě nás provází anděl Efiriel se svými kouzelnými hodinkami, které neukazují ani minuty, ani hodiny, ale roky. A co víc, jdou pozpátku! Každý den na malý okamžik opouštíme výuku a začíná neuvěřitelná cesta prostorem i časem. Putujeme paralelně současným světem také s hlavním hrdinou, Jáchymem, který Elisabetin příběh postupně odkrývá na papírcích, vypadávajících každý den z tajuplného adventního kalendáře.


Podivuhodné putování 2

Chcete-li, vydejte se s námi a s knížkou „Kouzelný kalendář“ kilometr po kilometru napříč celým světem, a to až do Betléma. A budete-li chtít, přijďte se podívat na náš třídní Betlém…Adventní putování – Betlémská kaple v Praze a Muzeum betlémů na Karlštejně

Hana Svobodová (1. stupeň) (10.12.2021)

Adventní putování 1


Jak vypadaly staročeské Vánoce? Zkuste si představit voňavé betlémy z perníku, ze šustí, dřeva či vlny, maličký betlém ve skořápce a veliký pohyblivý betlém na půdě selského stavení, ručně vyrobené ozdoby i sušené ovoce. Navíc jsme si moc užili setkání s přadlenou v Betlémské kapli i zasněženou cestu na hrad Karlštejn.


Adventní putování 2Návštěva sv. Mikuláše ve škole

Hana Svobodová (1. stupeň) (06.12.2021)

Mikuláš ve škole 1


Ani letos na naši školu sv. Mikuláš nezapomněl. Navíc přišel za zpěvu andělů. Čerty vyhnal hned u dveří a všem nám připomněl, že i my můžeme být dobrými anděly pro své nejbližší.


Mikuláš ve škole 2Emil und Detektive - Film v Goethe institutu pro německé skupiny 7. a 8. tříd

Zuzana Hadrabová, Hana Svobodová (2. stupeň) (08.12.2021)

Film v Goethe institutu